• 4.0 Industry

Aké zručnosti budete potrebovať v práci budúcnosti?

Ivana Nováková, 02. 05. 2019

Sledujte nás

Chýbajúce digitálne zručnosti na rôznych úrovniach špecifikácie sú natoľko alarmujúce, že štatistky popisujúce súčasný stav v Európe uvádzajú, že až 70 miliónov ľudí žijúcich v Európe nemá žiadne digitálne zručnosti a existuje predpoklad, že o 10 rokov zanikne väčšina existujúcich pracovných pozícií, čím vzniknú nové pracovné pozície bezpodmienečne viazané na digitálne zručnosti.

Sme uprostred transformačného vplyvu štvrtej priemyselnej revolúcie. Prihliadajúc k týmto faktom sa priemysel ako ho poznáme stáva ohrozeným vzhľadom na nedostatok pracovných síl a kvalifikovaných zamestnancov. Preto je nanajvýš dôležité upriamiť pozornosť na priemysel a zvyšovať digitálne zručnosti kde s nástupom 4.0 Industry vzniká vysoký potenciál chýbajúcich pracovných síl.

Svetové ekonomické fórum vyhotovilo správu a štúdiu o smerovaní základných požiadaviek na obsadzovanie, zatiaľ neexistujúcich pracovných miest v budúcnosti.

Poďme sa spoločne pozrieť na ľudské zručnosti ktoré budú žiadúce.

10 zručností potrebných pre prácu budúcnosti

Kreativita

Ľudia v budúcnosti budú musieť byť kreatívni, aby naplno využili výhody všetkých nových vecí v budúcnosti – nových produktov, spôsobov práce a technológií. Roboty v súčasnosti nemôžu súťažiť s ľuďmi o kreativitu. Budúce pracovisko bude vyžadovať nové spôsoby myslenia a kľúč k tomu je ľudská tvorivosť.

EQ

Schopnosť človeka byť si vedomá, ovládať a vyjadrovať svoje vlastné emócie, ako aj uvedomovať si emócie iných, opisuje ich emocionálnu inteligenciu ( EQ). Vystavujete vysokú emocionálnu inteligenciu, ak máte empatiu, integritu a dobrú prácu s ostatnými. Stroj nemôže ľahko nahradiť schopnosť človeka spojiť sa s inou ľudskou bytosťou, takže tí, ktorí majú vysoké EQ, budú žiadaní.

Analytické myslenie

Osoba so schopnosťami kritického myslenia môže navrhnúť inovatívne riešenia a myšlienky, riešiť zložité problémy pomocou úvah a logiky a vyhodnotiť argumenty. Prvým krokom v kritickom myslení je analýza toku informácií z rôznych zdrojov. Po pozorovaní sa niekto, kto je silný analytický mysliteľ, bude spoliehať skôr na logické uvažovanie ako na emócie, zhromažďovať klady a zápory situácie a byť otvorený voči najlepšiemu možnému riešeniu. Ľudia, ktorí majú silné analytické myslenie, budú potrební na navigáciu v rozdelení práce medzi človekom a strojom.

Aktívne učenie s rastom myslenia

Ktokoľvek v budúcnosti práce sa musí aktívne učiť a rásť. Osoba s rastom myslenia chápe, že ich schopnosti a inteligencia môžu byť vyvinuté a vedia, že ich úsilie budovať zručnosti bude mať za následok vyššie úspechy. Budú preto preberať výzvy, ako sa poučiť z chýb a aktívne vyhľadávať nové poznatky.

Rozhodnosť

Ľudské rozhodovanie sa v budúcnosti stane zložitejším. Zatiaľ čo stroje a údaje môžu spracúvať informácie a poskytovať informácie, ktoré by bolo pre ľudí nemožné zhromaždiť, v konečnom dôsledku bude musieť človek rozhodnúť o širších dôsledkoch, ktoré by rozhodnutie mohlo mať na iné oblasti podnikania, zamestnancov a vplyv na ďalšie oblasti. ľudskej citlivosti, ako je morálka. Keďže technológia odoberá viac podradných a svetských úloh, zanechá ľudí na rozhodovaní na vyššej úrovni.

Medziľudské komunikačné schopnosťi

Schopnosť vymieňať si informácie a zmysel medziľudskej komunikácie bude počas 4. priemyselnej revolúcie životne dôležitou zručnosťou. To znamená, že ľudia by mali zdokonaliť svoju schopnosť účinne komunikovať s inými ľuďmi tak, aby boli schopní povedať správne veci pomocou správneho tónu hlasu a reči tela, aby mohli posielať svoje správy.

Vodcovské schopnosti

Pre budúcu pracovnú silu budú potrebné vlastnosti, ktoré sa často spájajú s vedením, ako napríklad inšpirovanie a pomoc druhým, aby sa stali najlepšími verziami samých seba. Hoci súčasná typická organizačná schéma nemusí byť taká prevládajúca, jednotlivci prevezmú vedúcu úlohu v projektových tímoch alebo spoluprácu s ostatnými zamestnancami pri riešení problémov a vývoji správnych riešení.

Rozmanitosť kultúrnej inteligencie

Keďže náš svet a pracoviská sa stávajú rozmanitejšími a otvorenejšími, je nevyhnutné, aby jednotlivci mali schopnosti porozumieť, rešpektovať a pracovať s ostatnými napriek rozdielom v rase, kultúre, jazyku, veku, pohlaví, sexuálnej orientácii, politickej alebo náboženskej viere atď. Schopnosť porozumieť a prispôsobiť sa ostatným, ktorí by mohli mať rôzne spôsoby vnímania sveta, nielen zlepší spôsob interakcie ľudí v rámci spoločnosti, ale tiež zvýši inkluzívnosť a úspešnosť produktov a služieb spoločnosti.

Technické myslenie

Štvrtá priemyselná revolúcia je podporovaná technologickými inováciami, ako sú umelá inteligencia, veľké dáta, virtuálna realita, blockchains a ďalšie. To znamená, že každý bude potrebovať určitú úroveň komfortu okolo technológie. Na najzákladnejšej úrovni sa od zamestnancov vo väčšine rolí bude vyžadovať, aby mali prístup k údajom a určovali spôsob, ako na ne postupovať. To si vyžaduje určité technické zručnosti. Na základnej úrovni musí každý vedieť pochopiť potenciálny vplyv nových technológií na ich priemysel, podnikanie a prácu.

Schopnosť prijať zmeny

Vzhľadom na rýchlosť zmeny budúceho pracoviska budú ľudia musieť byť agilní a schopní prijať a osláviť zmenu. Naše mozgy musia byť nielen flexibilné, ale aj my musíme byť prispôsobiví, keďže sa od nás vyžaduje, aby sme sa prispôsobili posunu pracovísk, očakávaní a zručností. Základnou zručnosťou počas 4. priemyselnej revolúcie bude schopnosť vidieť zmenu nie ako záťaž, ale ako príležitosť na rast a inováciu.

Aktuálne je ťažké pre mnoho z nás si vôbec predstaviť pracoviská budúcnosti ale stále je dostatok času začať pracovať na naších digitálnych zručnostiach.

Na akej zručnosti začnete pracovať ako na prvej?